Titulní obrázek

Společnost Geely se stane majitelem tradičního výrobce londýnských taxiků

Publikováno: 29.březen 2013

Výrobce tradičních londýnských taxiků Manganese Bronze je pokraji krachu. Do nepříjemné situace se vložila čínská automobilka Geely, která firmu koupí za 11 milionů liber, v přepočtu 329 milionů korun. Společnost již vlastní švédskou automobilku Volvo.

Dohoda zajistí pokračování výroby těchto vozů v Coventry.

Čínská firma se na koupi britské společnosti dohodla s auditorskou a konzultační společností PricewaterhouseCoopers, která se loni v říjnu stala nuceným správcem Manganese Bronze. Geely je největším věřitelem britského výrobce taxivozů.

Společnost spolupracuje s Manganese Bronze již několik let, kdy přesouvala podstatné části výroby taxivozů modelu TX4 z Coventry do Šanghaje. Konečné montáže vozů však slíbila ponechat v Coventry. Průmyslové město ve střední Anglii je tradičním místem výroby londýnských taxíků.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Geely udělala hlavní krok v expanzi do Evropy v roce 2010. Tehdy koupila od americké společnosti Ford Motor švédskou automobilku Volvo Car za 1,5 miliardy dolarů (28 miliard Kč).

Také švédský Saab, nebo přesněji to, co zbylo po jeho bankrotu v roce 2011, koupili částečně Číňané. Loni majetek Saabu převzala čínsko-švédská investiční skupina National Electric Vehicle Sweden, která bude v hlavním závodě Saabu v Trollhättanu vyrábět elektrické vozy.

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain