Titulní obrázek

Automobilka Volvo se rozhodla pro zásadní krok

Publikováno: 17.únor 2013

Švédský výrobce Volvo chce vstoupit na čínský trh, ovšem musí splnit jednu podmínku - vytvořit alianci s obdobnou čínskou automobilkou. Navíc jí musí dát přístup ke všem technologiím.

Švédská automobilka Volvo AB zaplatí miliardu dolarů (necelých 19 miliard korun) za vstup na čínský trh. Tolik bude stát čtyřicetiprocentní podíl v čínském konkurentovi Dongfeng. Alianci tak vytváří světová dvojka a trojka na trhu s kamiony.

Čínská vláda se v posledních letech snaží co nejvíc domácí automobilky podpořit. Razí proto politiku, že kdo chce vyrábět v Číně a prodávat své vozy přímo, musí založit podnik s některou z místních automobilek.

Volvo zároveň musí dát Dongfengu přístup ke svým technologiím a know-how v oblasti distribuce.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Číňanům už značka patří - jedná se ale jen o osobní vozy Volvo Car, které vlastní automobilka Geely. Kamionová divize Volvo group je stále švédská, patří pod ní značky Volvo, Renault nebo Mack.

Číňané chtějí, aby byl Dongfeng globální značkou. Volvo zase může těžit ze silné pozice, kterou má světová dvojka v rozvojových trzích včetně Afriky a Jižní Ameriky. Automobilka už přiznala, že intenzivně pracuje na vývoji levnějšího nákladního vozu hlavně pro brazilský a africký trh.

Na čínském trhu to však nebude mít jednoduché. Odvětví silně zasáhla omezení v těžebním průmyslu i stavebnictví. Prodeje těžkých nákladních aut spadly o třetinu. Vedení automobilky ale věří, že v dlouhodobém horizontu se trh vrátí k růstu.

Spolupráce by měla být uzavřena do konce roku. Zatím se čeká na souhlas čínské vlády.

„Pes, kterého uzdravíš, tě nikdy nekousne. To je hlavní rozdíl mezi zvířetem a člověkem.“ Mark Twain