Titulní obrázek

Volvo vyvinulo novou nabíječku elektromobilů

Publikováno: 2.červen 2013

Automobilka Volvo vyvinula novou nabíječku. Ta nabije elektromobil na plnou kapacitu jen za jeden a půl hodiny.

Problémem elektromobilů je kromě velmi omezeného dojezdu i doba jejich nabíjení. U klasické zásuvky si počkáte klidně 10 hodin, takže se z běžné cesty mezi dvěma největšími městy Česka stane výlet na dva dny.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Volvo proto vyvinulo novou nabíječku, která by měla dobíjení zkrátit na pouhých třicet minut pro částečné nabití, které stačí na ujetí 80 km, a k plnému dobití vám stačí jeden a půl hodiny. Jenže ani zde nejde o "běžnou" nabíječku, pro rychlé dobití potřebujete třífázový proud a 400 V. S běžnou zásuvkou si počkáte obligátních 8 - 10 hodin.

Takže v čem je ten rozdíl oproti takovému Peugeotu iOn, který se dokáže na 80% kapacitu nabít za 15 minut a k plnému dobití potřebuje 30 minut? Volvo má nabíječku zabudovanou přímo ve voze, takže ho jen stačí připojit k třífázovému zdroji, zatímco u ostatních elektromobilů potřebujete dobíjecí stanici.

„Kdo se umí smát sám sobě, má právo smát se smát všemu ostatnímu, co mu k smíchu připadá.“ Jan Werich