Titulní obrázek

Volvo rozšiřuje paletu modelů

Publikováno: 5.září 2012

Švédské Volvo plánuje oživení výběru své palety modelů o soupeře pro nynější Mini a Audi A1. Ovšem k tomuto kroku společnost potřebuje partnera, se kterým si rozdělí o náklady na vývoj. Menší pohonné jednotky by měly vznikaz za pomoci mateřského koncernu Zhejiang Geely.

Prémioví zákazníci již nedefinují luxus podle velikosti vozu nebo počtu válců, do hry se dostaly jiné věci. Dále jsou kupující ochotni utratit více peněz i za menší automobily prémiových značek. To vyplývá i ze statistik analytické společnosti JATO Dynamics, podle kterých stoupl za loňský rok prodej prémiových značek v čele s A1 a novou generací Lancia Ypsilon o 19 % na 332.262 vozů.

Za posledních šest měsíců se ale prodeje v této kategorii snížily o 10 % na 148.891 nových vozů. V současnosti jsou nejmenšími zástupci značky Volvo modely C30 a V40. Druhý jmenovaný se představil na letošním autosalonu v Ženevě. Podle Automotive News Europe právě díky tomuto modelu nemusí Volvo pospíchat s uváděním dalšího malého vozu. I když V40 je konkurentem pro kompaktní modely prémiových značek, které představují například Audi A3, BMW řady 1 nebo Mercedes-Benz třídy A.

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Šéf automobilky Volvo sice potvrdil možnost, že se představí ještě menší model než je V40, ale zároveň uvedl, že jeho prioritou je nyní uvedení sériových modelů na platformě Scalable Platform Architecture (SPA), kterými budou jako první nástupci SUV XC90 a následně i sedanu S80 a dalších modelových řad. Teprve potom mají přijít na řadu pro Volvo netradiční karosářské verze, například sportback a také menší modely než jsou v současné nabídce značky.

„Proti hluposti se bojovat musí, ale vyhrát se nedá!“ Jan Werich