Publikováno: 13.srpen 2012
Každoročně v tuzemsku při dopravních nehodách umírají desítky chodců a další stovky jsou těžce zraněny. V celosvětovém měřítku se pak jedná o deseti až statisíce obětí dopravních nehod. To je jedním z důvodů, proč se výrobci automobilů stále více zaměřují na bezpečnost vozidel.
Konstruktéři se snaží vytvářet různé pasivní i aktivní systémy a způsobit, jak ochránit chodce. „Pokud chodec vstoupí do jízdní dráhy vozidla, zafungují prediktivní systémy jako Pedestrian safety, který do rychlosti 35 km/h a při normálních adhezních podmínkách dokáže srážce zabránit. Osoba však musí být vyšší než 80 centimetrů,“ vysvětluje Martin Mazari z Volva.
Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.
V uvedeném případě se jedná o situaci, v níž je automobil schopen nehodě zcela zabránit. Čím ale jede řidič rychleji, tím nižší je pravděpodobnost, že vůz havárii předejde. „V mnoha výzkumech bylo zjištěno, že v rozmezí rychlosti 20 až 50 km/h člověk dopadá tělem na kryt motoru a hlavou do oblasti čelního skla nebo zejména do oblasti vysokopevnostních A–sloupků. Tím může dojít k tragickým poraněním lebky,“ popisuje Mazari.
Téměř všechna nová auta vyšších tříd už v současnosti vlastní vystřelovací kapoty, jejichž cílem je změkčit dopad chodce na tvrdé části motoru. Konstruktéři švédské automobilky Volvo ale udělali další krok vpřed v oblasti ochrany osob. „Využili nejen to, že se kapota sama nadzvedne o deset centimetrů, ale systém teď díky soustavě sedmi čidel v předním nárazníku skutečně pozná, že jde o nohy člověka. Po nárazu se tedy nadzvedne kryt motoru a nafoukne se airbag – ten pokryje spodní část čelní skla a prakticky celé A–sloupky,“ dodává Mazari.
Při představě, že před námi doslova vystřelí bílá stěna, mnohé napadne, zda vůbec budeme schopni na situaci adekvátně reagovat. „Z výzkumů vyplývá, že pokud řidič začne panicky brzdit a spustí se brzdové asistenty, většinou v jízdě nepokračuje. I když částečný výhled z vozu zůstává zachován. Airbag jde po nafouknutí znovu složit a řidič může s autem dojet do servisu,“ uzavírá Mazari.
Kolik chodců airbag určený na jejich ochranu zachrání, asi ještě dlouho nikdo nevyčíslí, ale kdyby to byly jeden jediný život, má toto řešení určitě smysl.