Titulní obrázek

Kolem Barcelony se proháněly automobily řízené počítačem

Publikováno: 7.červenec 2012

Na dálnici kolem Barcelony projížděl konvoj pěti aut. Ovšem jen první vozidlo řídil člověk. Ostatní jeli pod vedením počítačů, kamer a radarů. Pokus se silničním vlakem provedla automobilka Volvo ve spolupráci s Evropskou unií.

Dálnice ve Španělsku zažívala v úterý velkou premiéru. Konvoj pěti automobilů ujel dvousetkilometrový úsek kolem Barcelony. Pouze v prvním voze seděl řidič. Ostatní byly řízeny počítači, díky nimž kopírovaly první automobil.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Automobilka Volvo uskutečnila tento projekt, aby si řidiči mohli během cesty odpočinout. Začíná snad nová éra? V průběhu jízdy si řidiči budou moci například číst knihu, pracovat na notebooku, nebo dokonce sedět na zadním sedadle a vychutnávat si svůj oběd.

Test dopadl úspěšně. Dohromady se ujelo 200 kilometrů během jednoho dne. Vedoucí projektu jsou z výsledku přímo nadšeni.

Vozy byly doplněny kamerami, radary a laserovými snímači, ty sledovali vedoucí vozidlo konvoje a zároveň sousední automobily. Prostřednictvím bezdrátové komunikace mohla brzdit, zatáčet i zrychlovat podle prvního auta. Linda Wahlstroemová, vedoucí projektu, věří, že se tato novinka stane běžnou součástí silnic.

 

„Muži nedovedou ocenit vlastní ženy. To přenechávají druhým.“ Oscar Wilde