Titulní obrázek

Volvo najde zvěř ve tmě a samo před ním zastaví

Publikováno: 22.červen 2012

Řidiči se střetu s divokou zvěří děsí. Pojišťovna Generali uvádí, že každou 20. nehodu řešenou v loňském roce způsobila srážka s lesní zvěří. Volvo vyvíjí technologii, která jim má zabránit. Novinku chce nabídnout do pěti let. Systém dokáže najít jelena ve tmě u silnice, řidiče na něj upozornit a dokonce před ním vůz automaticky zastavit.

Volvo si dalo ambiciózní cíl: v roce 2020 by žádný cestující v novém voze švédské značky vyhlášené svými bezpečnými vozy neměl být usmrcen ani vážně zraněn. Do bezpečnostních vychytávek tedy investuje obrovskou energii. Nový systém vychází z technologie použité u systému rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění, který mají nejmodernější modely značky.

Povinné ručení 2012: V letošním roce se ceny povinného ručení dostaly vlivem konkurence na historická minima. Máte-li starší smlouvu, porovnejte si vaši platbu s některou online kalkulaček povinného ručení.

Systém se skládá ze dvou částí: radarového čidla a infračervené kamery sledující situaci před vozidlem. U "hledače zvěře" je klíčové, aby fungoval i za tmy. K většině kolizí s divokou zvěří totiž dochází za soumraku či za rozbřesku a během tmavých zimních měsíců. Infrakamera sleduje silnici před vozidlem a pokud najde zvíře, upozorní na ně řidiče zvukovým signálem. Pokud šofér nereaguje, auto začne samo brzdit. Cílem vývojářů je dosáhnout toho, aby systém fungoval při běžných rychlostech, kterými se vozidla po venkovských silnicích pohybují. V případech, kdy se systému nepodaří kolizi zcela zabránit, dojde alespoň ke zpomalení vozu a k snížení síly nárazu, čímž se zároveň sníží i riziko závažného poranění cestujících. Největším problémem je naučit systém rozpoznávat různé druhy zvěře. Vývojáři tak tráví večery v safari parku, kde pomocí digitální kamery zaznamenávají filmové sekvence pohybu zvířat a odlišnosti ve způsobu jejich chování.

Projekt probíhá teprve něco přes rok a stále nás čeká spousta práce. V současnosti jsou vyhodnocovány různé technologie, vyvíjí se software a zatímco se systém učí rozpoznávat různá zvířata, probíhá vývoj potřebných rozhodovacích mechanismů, které určují, jak a kdy má bezpečnostní systém reagovat. V první fázi bude systém reagovat na velká zvířata jako jsou losi, jeleni nebo sobi, kteří mohou v případě srážky způsobit řidiči nebo cestujícím vážnější zranění.

Nebezpečí střetu se zvířetem číhá především v časných hodinách a v místech, kde lesní zvěř přechází vozovku při cestě za potravou. Když je střet se zvířetem nevyhnutelný, je lepší do něj najet, než se pokoušet o riskantní vyhýbací manévr. Podle odhadů expertů autoklubu ADAC může až třetina všech nehod, při nichž auto vrazí do stromu, vzniknout proto, že se řidič snaží vyhnout zvířeti.

„O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak.“ Jan Werich