Titulní obrázek

Volvo V40 - první auto s airbagy pro chodce

Publikováno: 23.červenec 2012

Model Volvo V40 má jednu velkou přednost. Je to první vůz, který se může pochlubit airbagy pro chodce. Za pozornost však stojí i další technické vymoženosti. Nejvíc se o novém Volvu V40 mluví hlavně ve spojení s airbagem pro chodce. Model se však může pochlubit i dalšími vymoženostmi. Netypická je i samotná koncepce - trochu kombi, trochu hatchback a něco z MPV.

Design je tradiční pro modely Volvo. Prvky má z menší D30 a legendárního modelu P1800. Uvnitř vozu nalezneme přístrojový panel Sensus. Jen u nás se předpokládá prodej 90 tisíc kusů.

Velkou novinkou je tedy airbag pro chodce. Je to systém, který pracuje díky sedmi čidlům. Ty hned informují řídící jednotku. Blíži-li se nevyhnutelná srážka, a počítač vyhodnotí objekt jako člověka, nadlehčí v zadní části kapotu. Z té pak vystřelí airbag ve tvaru U. Kapota má poté funkci tlumiče nárazu. Airbag navíc pokryje část se stěrači a A-sloupky, které mají při srážce s člověkem často velmi špatné následky.

Airbagy pro posádky jsou samozřejmostí. Najdeme zde čelní, boční, hlavový, ale i kolenní u řidiče. Volvo V40 svou bezpečnost zvětšuje i varovným systémem mrtvých úhlů BLIS, dokáže vás upozornit třeba na vozidlo vyjíždějící ze strany. Z motorů jsou na výběr 3, a to tři benzínové a tři naftové jednotky, které mají velmi rozumné odstupňování výkonu.

Registr vozidel: Aby bylo možné zaregistrovat nové či ojeté vozidlo do evidence, musíte mít mimo jiné sjednané povinné ručení a na úřadu doložit originál zelenou kartu. Každé vozidlo provozované na území ČR, musí být zaregistrováno dle trvalého (u cizinců dle přechodného) bydliště.

Základem naftových jednotek je řadový čtyřválec D2 o objemu 1560 ccm, s výkonem 115 koní v kombinaci s točivým momentem 270 Nm. Funkce overboost zařídí dalších 15 Nm k dobru, což se hodí hlavně při předjíždění. Obě výkonnější jednotky už nabídnou pětiválec D3 o objemu 1984 ccm s výkonem 150 koní a točivým momentem 350 Nm. Nejsilnější vznětová jednotka, která nese označení D4 počítá se stejným objemem, výkon je tu 177 koní, točivý moment je 400 Nm.

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain