Titulní obrázek

Zkrachovalá automobilka Saab má nového majitele

Publikováno: 11.říjen 2012

Zkrachovalá švédská automobilka Saab má nového majitele. Je to čínsko-švédská investiční skupina National Electric Vehicle Sweden (NEVS). Ráno to oznámil správce firmy.

Havarijní pojištění doplňuje povinné ručení. Jde o volitelné pojištění, které kryje ostatní škody v povinném ručení nezahrnuté. Pojistit se tak můžete proti škodám na svém vlastním vozidle nebo třeba zamezit případné finanční ztrátě při odcizení vozidla.

Nový majitel Saabu v Trollhättanu chce vyrábět elektrické vozy. Dosud nebyla zveřejněna částka, za kterou NEVS koupila Saab. Dalším zájemcem byl o majetek automobilky Saab společnost Zhejiang Youngman Lotus Automobile. Koncem loňského roku byl automobilce Saab vyhlášen bankrot. Společnost po sobě zanechala dluh 13 miliard švédských korun, tedy 38 miliard korun českých). V minulém roce v dubnu byla již zastavena výroba. Dodavatelé totiž přerušili dodávky, protože účty nebyly zaplaceny.

V minulých letech vykazovala automobilka Saab dvacet let nepřetržitých ztrát. Její majitele se neustále měnili. Předloni jej od amerického koncernu General Motors koupila nizozemská společnost Spyker, poté přejmenovaná na Swedish Automobile, za 400 milionů dolarů (dnešních 8,2 miliardy Kč). Loni v říjnu se Swedish Automobile předběžně dohodla, že Saab převezmou čínské společnosti Pang Da Automobile Trade a Zhejiang Youngman Lotus Automobile, i tato dohoda neustála.

Kai Johan Jiang je nyní šéfem a vlastníkem NEVS. Bývalý šéf klíčové divize švédského výrobce nákladních vozů Volvo je nyní předsedou správní rady NEVS.

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich